OPOKA.TV przygotowuje dla Was specjalny program, który będzie wyemitowany na naszej antenie w czasie Wielkanocnym. Szczególnie zachęcamy Was do obejrzenia serii zrealizowanej w ramach projektu M jak Szaleństwo. Czekają na was trzy filmy dokumentalne, opowiadające o Świętych związanych między innymi z rejonem Podbeskidzia. W tych samych świętych wcielili się młodzi ludzie w krótkich filmach fabularnych, aby pokazać jak bardzo realny jest przekaz świętości w dzisiejszych czasach i jak możemy się nimi inspirować.

Zapraszamy w Wielką Sobotę o 15:00 i 23:00!

M jak szalenstwo fabM jak szalenstwoDok

 

Fundacja LUCE przekonuje, że postacie historyczne mogą być inspiracją dla współczesnego człowieka
i w najnowszym projekcie przedstawi życie wybitnych osobowości związanych z Podbeskidziem. Atrakcyjna forma przekazu ma zachęcić młodych ludzi do rozwijania swoich talentów, poznawania lokalnej kultury i historii. Fundacja LUCE funkcję producenta wykonawczego powierzyła spółce IRIS Media. W produkcję filmów zaangażowali się również członkowie grupy teatralnej Wj 12, młodzież z Żywca i okolic.

W ramach projektu powstały trzy filmy na temat zasłużonych osobistości, które bezpośrednio lub pośrednio były związane z Podbeskidziem. Historie zostaną dostosowane do wymogów współczesnej publiczności i przedstawione w sposób nietuzinkowy i przystępny dla młodych widzów.

Każdy z trzech odcinków będzie podzielony na dwie części: dokumentalną oraz uwspółcześnioną wersję fabularną. Pierwsza przedstawi sylwetkę prezentowanego bohatera, druga najważniejsze elementy
z życiorysu, ujęte we współczesnym kontekście.

Przybliżone zostały sylwetki:

Błogosławionej Małgorzaty Łucji Szewczyk, urodzonej w 1828 roku na Wołyniu, od roku 1890 związanej z miastem Bielsko – Biała oraz Oświęcimiem. Założone przez nią instytucje (przedszkola, świetlice środowiskowe, domy opieki) działają do chwili obecnej
na terenie województwa śląskiego.

Błogosławionej Sancji Janiny Szymkowiak, urodzonej w 1910 roku w Możdżanowie. Z wykształcenia romanistka, związana z Uniwersytetem A. Mickiewicza w Poznaniu, w okresie II wojny światowej pracowała jako tłumaczka dla jeńców francuskich i angielskich przebywających na terenie Poznania.

Świętego Jana Sarkandera, urodzonego w 1576 roku w Skoczowie. Jego życie było ściśle związane
z historią Moraw. Niesłusznie oskarżony o zdradę stanu i narodu, zmuszany do zdradzenia powierzonej mu przez władcę tajemnicy, poddany okrutnym torturom pozostał wierny danemu słowu.

Biografie i kluczowe wydarzenia z życia tych wybitnych osób zostaną wykorzystane w filmach, które wspierają proces kształtowania dojrzałej osobowości, w tym poznanie siebie, kształtowanie charakteru, wszechstronny rozwój osobisty i udział w życie społecznym.

Celem projektu jest edukacja i krzewienie kultury wśród młodzieży oraz ugruntowywanie tradycji.
Jego realizacji podjęli się profesjonaliści branży filmowej. Producentem wykonawczym jest IRIS Media. Reżyserem filmów Rafał Sakowski (IRIS Media), koordynatorem merytorycznym siostra Daria Dobrowolska, operatorem Tadeusz Chudy, dźwiękowcem Róża Misztela.

Kulminacyjnym punktem projektu są dwa uroczyste pokazy filmowe, które odbędą się w Bielsku – Białej oraz Żywcu, Skoczowie i Oświęcimiu.

Dodatkowo na stronie internetowej projektu (www.mjakszalenstwo.pl) oraz facebookowym profilu Fundacji LUCE, na bieżąco publikowane będą zdjęcia z planu filmowego i newsy o postępach produkcji.