“Każdy święty ma przeszłość, każdy grzesznik ma przyszłość.” pisał Oscar Wilde. Coś w tym jest. Czy naprawdę święci są tak odlegli, czy rzeczywiście nie mamy z nimi nic wspólnego…? Tematem zainteresował się kanadyjski artysta sceny CCM – Matt Maher, w swoim albumie wydanym w marcu 2015.

Czasami chcąc iść do przodu, musimy najpierw spojrzeć za siebie i zapamiętać, gdzie już byliśmy. Właśnie w takim duchu powstawała płyta Mahera „Saints and Sinners”.

Garażowe studio Maher’a, które stoi za jego domem, stało się dla niego idealnym miejscem refleksji, w którym bez wytchnienia pisał teksty. „Każdego dnia, idę tam i marzę po trochu oraz pytam: „Boże, co Ty tu chcesz zbudować? (…) Zacząłem krążyć ściślej wokół pism i cytatów ludzi Kościoła, którzy doświadczyli tego dręczącego napięcia pomiędzy tym co pewne i tajemnicą.” Teksty między innymi mistyków, którzy mieli ogromny wpływ na historię Kościoła, miały także zdecydowany wpływ na kształt albumu i treści w nim zawartych. Zainspirowali go ludzie wierzący, którzy zmagali się z wiarą, jak np. Matka Teresa.

Począwszy od swojego debiutu w 2008 roku, Maher stał się jedną z ważniejszych postaci artystycznych oraz tekściarskich sceny CCM. Pięciokrotnie nominowany do GRAMMY zyskał sobie popularność radiową piosenkami takimi jak „Lord, I Need You,” “Hold Us Together,” “Christ Is Risen,” “All The People Said Amen” (dostępna w naszej Liście 10 CCM) oraz “Your Grace Is Enough.” Napisał także piosenki dla Chrisa Tomlina, Matta Redmana, Hillsong, czy Meredith Andrews.

Matt bierze udział, poprzez śpiew oraz świadectwo, w wielkich światowych wydarzeniach jak tegoroczne Światowe Święto Rodziny w USA. W 2013 roku wystąpił na scenie wraz z Papieżem Franciszkiem, przed 3-milionowym tłumem w Rio de Janeiro. Jak podaje na swojej stronie internetowej, w roku 2016 Matt Maher wraz z zespołem planuje przybyć na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.