Olaf Górak (OPOKA.TV)

Tegoroczne XXI Spotkanie Lednickie, które odbyło się 3 czerwca b.r. przyciągnęło Mnie do siebie po raz pierwszy, nie tyle ciekawością osobowości ś.p. O. Jana Góry, przyjaciela świętego Jana Pawła II, ale i pragnieniem wielbienia Boga śpiewem i tańcem. Kwintesencją słowa Lednica jest dla Mnie teraz radość, wspólnota i kontakt z Bogiem.

To właśnie tam na Polach Lednickich można wyjść naprzeciw drugiej osobie, wśród zgromadzonych prawie 100 000 pielgrzymów można było spotkać i zaprzyjaźnić się z osobami zarówno reprezentującymi całą Polskę, jak i z Niemiec, Włoch, Hiszpanii czy Portugalii. Można było poczuć atmosferę jak na Światowych Dniach Młodzieży, które nie tak dawno odbyły się w Polsce. Sam Arcybiskup Panamy Jose Domingo Uiioa Mendieta poprzez transmisję na telebimie zaprosił uczestników Lednicy na kolejne XXI Spotkanie Młodych w 2019 roku.

Tym co wyróżnia Lednicę dla Mnie spośród innych wydarzeń tego typu jest możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty bez konfesjonału, poprzez rozmowę twarzą w twarz na polach spowiedzi. Dla osób poszukujących swojego powołania, gotowymi i chętnymi do pomocy były siostry jak i bracia reprezentujący różne zakony i oczywiście księża. Przygotowano także namiot liturgiczny, gdzie można zawierzyć własne życie Jezusowi.

Jak co roku każdy z uczestników otrzymał tzw. symbole spotkania, tegorocznymi były m.in. : puzzle lednickie – tworzące symbol i hasło “Idż i kochaj”,służące realnemu spotkaniu; różaniec – towarzysz drogi, podtrzymujący entuzjazm budowania wspólnoty z innymi; a także świeca – symbol światła, pokoju i płonącej wiary.

Księża otrzymali ryngraf z Matką Bożą Niezawodnej Nadziei z Jamnej, siostry natomiast chustę z wizerunkiem tej samej Matki Bożej.

Podczas swojej homilii bp Grzegorz Ryś, zachęcał zgromadzonych, abyśmy dzielili się miłością, którą otrzymujemy od Boga a której nie można kupić, wyprodukować a tylko otrzymać jako dar.

Pięknym i wzruszającym momentem dla Mnie było przesłanie papieża Franciszka do lednickiej młodzieży z Stolicy Apostolskiej:

„Pozdrawiam młodych, którzy – jak co roku – licznie gromadzą się w Lednicy. Drodzy Przyjaciele, «Idź i kochaj!” – to motto waszego spotkania. Prowadzi Was Maryja, która usłyszawszy w sercu to wezwanie, wyruszyła do Elżbiety, aby dzielić się radością swojego spotkania z Bogiem i nieść konkretną pomoc. Odtąd jest ciągle w drodze, nieustannie nawiedza swoje dzieci i niesie im Chrystusa, swego Syna.

Drugim patronem waszego spotkania jest Zacheusz, o którym opowiadałem Wam podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, zachęcając do odwagi w poszukiwaniu Jezusa i do otwarcia Mu drzwi Waszego serca. Dziś Pan Jezus kieruje do Was te same słowa, które wypowiedział do Zacheusza: «zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w Twoim domu» (Łk 19, 5). Chce do Was przyjść i posłać was do braci, abyście dzielili się Jego miłością. Wie, że to nie jest to łatwe, dlatego zsyła Wam Ducha Świętego, który napełni

Was Jego mocą. Proście Go o odwagę. Proście Go, aby pomógł Wam burzyć dzielące Was mury i uzdolnił do rozumienia siebie nawzajem, do budowania jedności wszystkich ludzi. Wszystkich Was, którzy gromadzicie się nad Jeziorem Lednickim, u źródeł chrzcielnych Polski, zawierzam opiece Maryi i z serca błogosławię.”

Żałuję, że niestety nie udało mi się w tym roku przejść przez symboliczną bramę III tysiąclecia, którą stanowi ryba aby potwierdzić zawierzenie własnego życia Bogu i chęci dzielenia miłością z tymi, których Ja sam spotkam na drodze własnego życia. No, cóż może w przyszłym roku, któż to wie?

Spotkania Lednickie, jest skierowane nie tylko dla młodych, bo już 10 czerwca odbędzie się kolejno Lednica Dziecka, 2 września Lednica Seniora a 16 września Lednica Motocyklisty. Te urozmaicenie sprawia, że moim zdaniem zasięg tej inicjatywy jest szeroki i dla każdego. W jednoczeniu ludzi wierzących widzę olbrzymi potencjał i podpisuje się obiema rękami. Uważam, że wiara wymaga modlitwy i wspólnoty.

Zaufajmy Bogu, spotkajmy się na Lednicy a gwarantuję, że w naszych Rodzinach zapanuje miłość podarowana od samego Jezusa Chrystusa. Sam, wracając myślami do tego wydarzenia czuję, że zostawiłem tak kawałek siebie a otrzymałem nowe życie.

Zapraszam Was Czytelników i osoby oglądające kanał Opoka.tv do współtworzenia wspólnoty Lednicy, osób w różnym wieku, razem modlących się, pracujących, odpoczywających, rozwijających pasję, śpiewających, uczących się i pomimo upadków, wstających silniejszymi – patrząc na Jezusa i czerpiąc z krzyża natchnienie i siłę.

Lednica to ogromne wydarzenie, które istnieje przez zaangażowanie wielu tysięcy chętnych do pracy wolontariuszy, poświęcających czas i energię, służąc w scholi lednickiej, ochronie, pomocy medycznej, służbie porządkowej, prowadząc liturgię i ewangelizując. Jeśli macie czas i ochotę współtworzyć coś wyjątkowego, nie wahajcie się przeżyjecie coś wyjątkowego, co zapamiętacie do końca życia.

Jeśli szukacie wrażeń, nie macie pomysłów na wakacje, gdzie się wybrać z paczką znajomych, nie może Was zabraknąć na kolejnym XXII Spotkaniu Lednickim w przyszłym roku. Do zobaczenia.