W dniu, w którym Kościół Święty wspomina chrzest Jezusa, w kaplicy Sykstyńskiej, Papież Franciszek zachęcał kobiety, aby karmiły swoje dzieci piersią „bez obaw” podczas mszy, tak jak robiła to Maryja. „Msza jest trochę długa, ktoś płacze, bo jest głodny. Tak to już jest”

„Wy matki, śmiało, możecie karmić swoje dzieci piersią bez obaw. Tak jak Maryja karmiła Jezusa” powiedział kobietom obecnym na mszy, podczas której ochrzcił 28 dzieci – 15 chłopców i 13 dziewczynek.

Franciszek już wcześniej opowiedział się za karmieniem piersią w miejscach publicznych, namawiając do tego matki głodnych dzieci podczas mszy w dniu Chrztu Pańskiego w 2015 roku.

„Wy matki możecie dać swoim dzieciom mleko nawet teraz, jeżeli płaczą z głodu, możecie je nakarmić piersią, nie martwcie się” zadeklarował Papież Franciszek.

W grudniu 2013 roku w wywiadzie dla La Stampa, papież także powiedział, że matki nie powinny się wstydzić karmienia swoich dzieci poza domem.

Co najmniej jedna matka skorzystała z rady papieża i nakarmiła swoje dziecko podczas niedzielnej mszy.

Zachęta papieża dla matek karmiących piersią pojawia się w czasie, w którym jest to nadal uznawane za nienależyte zachowanie w kościele.

„Jestem wielką fanką noszenia dzieci i karmienia ich piersią – jednak w żadnym miejscu nie czułam się bardziej dyskryminowana niż w kościele” napisała chrześcijańska mama czwórki dzieci Krista Gray na swoim blogu.
„Chciałabym to powiedzieć wprost – z pasją podążam za Jezusem Chrystusem. Ale delikatna opieka i zajmowanie się dzieckiem przez karmienie piersią w miejscu publicznym – nawet w kościele – nie jest niezgodne z Biblią. Nawet jeżeli kościół jest pełen karmiących matek, to muszą zachowywać się „skromnie” i iść do specjalnego pokoju (po to, żeby oni czuli się bardziej komfortowo), zamiast dalej wielbić Pana wraz ze wszystkimi innymi.”