For KING & COUNTRY to zespół na scenie muzyki CCM niezwykły. Chyba nikt wśród artystów tworzących muzykę chrześcijan nie jest tak bardzo wyrazisty i niepowtarzalny. Przyznać trzeba, że piosenki komponowane przez braci Smallbone’ów są na tyle oryginalne, że nikt inny na razie nie postanowił pójść podobną muzycznie ścieżką. Właśnie ukazał się nowy singiel zespołu, zatytułowany God Forgive Us. Utwór zupełnie nietuzinkowy.

Wiadomym jest, że muzyka ccm jest pojęciem bardzo szerokim. Mieszczą się w nim wszyscy artyści tworzący muzykę skupiającą się na tematach związanych z Jezusem Chrystusem, wiarą i życiem chrześcijanina. Styl muzyczny ma tutaj drugorzędne znaczenie, choć samego pojęcia, Contemporary Christian Music, używa się najczęściej do sklasyfikowania zespołów grających pop, rock i Praise & Worship, czyli muzykę uwielbienia. Dominująca w świecie muzyki chrześcijan forma pop-rockowego grania wymogła określoną modę dotyczącą brzmienia. Dziś, stwierdzić trzeba, zdecydowana większość najbardziej znanych zespołów grających ccm brzmi… podobnie. Oczywiście nie tak samo, ale jednak podobnie. Dzieje się tak dzięki z różnych względów, dzięki podobnemu instrumentarium, tej samej budowie utworów lub podobnym nakładom emocjonalnym uruchamianym przez tę muzykę.

Bracia z Australii z wieloma tymi podobieństwami zerwali. Idąc w swoja stronę, stworzyli coś innego na swój, piękny z resztą, sposób. W ich muzyce słyszalny jest bowiem pewien majestat, doniosłość. Może dzięki organom, albo dzwonom rurowym? Nie wiem, ale mam wrażenie, że w powietrzu unosi się klimat wzniosłości. Za każdym razem, gdy ich słucham, czuję, że to co chcą przekazać jest niezwykle ważne. God Forgive Us jest taką właśnie kompozycją. Kluczowe tutaj wydaje się bardzo umiejętne rozłożenie akcentów. Sfera emocjonalna jest rozwijana powoli. Zaczyna się spokojnie, refleksyjnie, głęboko. Ale w dalszej części emocje stopniowo narastają, rozwija się dynamika. W ogóle, wszystko w tej piosence rośnie. W tekście, w wokalu i partii instrumentalnej. W pewnej chwili na słuchaczy czeka niespodzianka, połączenie rapu i organów. To niezwykłe i nieoczywiste rozwiązanie daje przepiękny efekt przygotowujący słuchacza do momentu kulminacyjnego, momentu wystawienia białej flagi.

A tekst? No właśnie, pamiętamy jeszcze czym jest prawdziwe chrześcijaństwo? Czy wciąż przypominamy sobie czego uczył nas Chrystus? Może czasem dobrze byłoby przystanąć i zawołać „Boże przebacz nam”!

Klip ten od 01.06. br. emitowany jest także na antenie FTM OPOKA.TV i oznaczony jest w naszej bazie numerem 9150. Możecie go także zobaczyć na naszej stronie www – tutaj.